Интересни факти за Европейското първенство по футбол през 2012 г. и не само

Предлагаме Ви малка част от интересните факти за Евро 2012, историческо събитие за Полша и Украйна. За кои държави този футболен форум също ще стане историческо събитие, ще разберем в края на шампионата. Така че започваме да изливаме факти.

Вижте също издаване - Евро 2012 започна

(Само 22 снимки)

Източник: ре-актьор

1. Цената на купата, която ще отиде на победителите, се оценява на 20 000 евро. Той е направен от чисто сребро и тежи осем килограма..

2. Това Европейско първенство е първото, което ще се проведе в Източна Европа..

3. 368 футболисти пристигнаха в Европейското първенство, което представлява 136 клуба от 24 шампионати.

4. Само двама играчи не продължават своята клубна кариера в Европа: Роби Кийн играе в САЩ и Кристиан Вилхелмсон в Саудитска Арабия.

5.

6. Футболистите на националния отбор на Англия, без изключение, играят в собствения си шампионат.

7. В ирландския национален отбор, който представлява Ирландското първенство, няма играчи.

8. Най-добрият голмайстор в историята на финалите на Европейското първенство стана настоящият началник на УЕФА - Мишел Платини. През 1984 г. французинът вкара 9 гола в 5 мача.

9. По аналогия с южноафриканските vuvuzelami, в Украйна те планират да играят на тръбата на zozulitsy. Те са направени от глина и изобщо не са досадни с техния звук..

10. Jethro Willems от Холандия стана най-младият играч в турнира. Днес той е на 18 години, 2 месеца и 9 дни.

11. Най-опитният играч е гръцкият вратар Константинос Халкис, който днес е навършил 38 години и 9 дни..

12. Гръцките също бяха сред най-големите играчи в състезанието, заедно с шведката Андерс Свенсон. Двойка нямаше само един сантиметър, на две метра.

13. Италианският Емануеле Giaccherini се смята за най-малкият - само 160 сантиметра..

14. Никой друг отбор в историята на Европейското първенство не може да защити титлата си. Испанците могат да слязат в историята като завоеватели на нов рекорд.

15. Германският национален отбор е най-опитният. Тя не само участваше в последния етап (10 пъти), но по-често останалите станаха шампион (три пъти).

16. Поне един дебютант отбор изпълнява във всяка от крайните части на турнира. Тази година тя беше националният отбор на Украйна.

17. Най-голямото разстояние между участващите градове е 1850 километра. Това е колко разделя украинския Донецк и полския Гданск..

18. Най-големият стадион на турнира се намира в Киев. Той ще приеме финала на шампионата и ще постави 70 хиляди и 50 зрители в щандовете си..

19. Арена Лвов стана най-малкият стадион в Лвов - 32767 зрители.

20. Най-добрият голмайстор на националния отбор в турнира е германецът Мирослав Клозе, който 63 пъти е подписал противниковата врата.

21. Най-добрата охрана (играе най-много мачове) на отбора си в турнира е испанския вратар Икер Касилас, който е играл 129 мача.

22. Най-нисък рейтинг на ФИФА сред всички отбори, участващи в последния етап, в една от домакините - Полша. Рамката заема само 65-то място.